Як обрати матрац – рекомендації лікаря-ортопеда

Як обрати матрац – рекомендації лікаря-ортопеда

Покупка ортопедичного матрацу – діло серйозне і відповідальне. По-перше, він повинен бути не просто комфортним, але й корисним, а по-друге, вартим тих грошей, які ми готові заплатити.

Як розпізнати, який матрац необхідний саме Вам, на що варто звернути увагу при покупці і як покращити своє здоров’я за допомогою ортопедичних товарів, розповідає запрошений компанією «Венето» лікар-вертеброневролог з 16-літнім стажем роботи – Борис Анатолійович Нечипоренко.

Чи так важливо, щоб матрац був ортопедичним?

По моїм спостереженням, біль у спині відчувають 90% людей, серед яких не тільки мої пацієнти. Часто, біль викликана неправильно підібраним спальним місцем. Абсолютно усім своїм пацієнтам я рекомендую ортопедичні матраци. Спати на нерівній поверхні – абсолютно протипоказано. Поверхня для сну повинна бути рівною та правильною. А навіть якщо Ви спите на рівному, але не якісному матраці, він може зіпсуватися досить швидко – з’являться нерівності, «бугри» та Ваш матрац стане непридатним. З цієї точки зору, купувати матрац слід один раз на декілька років, але якісний та дійсно корисний.

Що стосується диванів, тут діє той же принцип, головне – щоб поверхня для сну була рівно. Цьому принципу ідеально відповідають дивани «Венето», які укомплектовані ортопедичним матрацом. Таким чином, незважаючи на те, що це диван, поверхня являється рівною та правильною для здорового сну.

Як орієнтуватися у жорсткості матрацу?

Матраци бувають трьох рівнів жорсткості: жорсткий, напівжорсткий та м’який. У випадках, коли у Вас немає ніяких порушень хребту і матрац повинен бути у першу чергу комфортним, я рекомендую зупинити свій вибір на напівжорсткому матраці. Напівжорсткі матраци підходять практично усім, головне – щоб він був комфортний для Вас. Якщо Ви почуваєте себе комфортно на матраці іншого рівня жорсткості, орієнтуйтеся на свої відчуття: головне, щоб Вам було зручно. Жорсткий матрац якомога краще підійде людям, страждаючим вираженим больовим синдромом та маючим міжреберні грижі. При сколіозі будь-якої стадії також слід обирати матрац жорсткіше. Але тут слід пам’ятати, що при сколіозі 3 та 4 стадії матрац повинен зменшити біль та слугувати превентивним засобом, захищаючим від розвитку хвороби. При 1 та 2 стадії сколіозу жорсткий матрац здатен лише слугувати комфортним спальним місцем, але надіятись на нього, як на панацею, на жаль, невірно. М’який матрац призначений для людей з невеликою масою тіла, а також підійде літнім людям. Маючи тендітні кістки, м’який матрац може надати найбільш комфортну підтримку Вашого тіла й стане зручним.

Як розібратись у наповнювачах матрацу?

У більшості випадків я рекомендую обирати матраци, у вмісті яких є піна з ефектом пам’яті. Такі матраци здатні найбільш вдало приймати форму тіла людини що лежить та забезпечувати комфорт у будь-якому положенні. Щоправда, і в такому випадку існують обмеження: матрац з ефектом пам’яті слід обирати, відштовхуючись від власного сну: якщо Ви спите спокійно всю ніч і рідко перевертаєтесь – такий матрац вам підходить Якщо ж Ви за ніч часто змінюєте положення, крутитесь – від матрацу з ефектом пам’яті слід відмовитись. Вам найбільше підійде жорсткий матрац, незалежно від його наповнювачів.

З пружинами чи без – як обрати?

Купувати матрац з пружинами чи без, у більшому випадку, справа власних вподобань. Якщо пружинний блок якісний – ніяких обмежень по його використанню з медичної точки зору бути не повинно. Але все таки, я частіше рекомендую безпружинні матраци, якщо на них спить одна людина, та пружинні – якщо матрац двоспальний. У двоспальному матраці головне – щоб пружини не реагували на різницю у вазі сплячої пари. Для цих цілей як найкраще підійде матрац «Венето Інь-Янь», який створений з урахуванням жіночого та чоловічого тіла. Але яку б модель двоспального матрацу Ви б не обрали, головне, щоб обидва лежали рівно та не скочувались один до одного.

Як правильно поводитись з матрацом?

При експлуатації матрацу я завжди рекомендую звертати увагу на наявність ефекту «зима-літо». Дуже важливо слідувати рекомендаціям та перевертати матрац на сторону «зими» чи «літа» в залежності від сезону. Якщо літом залишатись на зимній стороні матрацу, при підвищеній температурі повітря може виникати так званий ефект «підпалювання». Цей ефект веде у свою чергу до посилення больових симптомів та може досить негативно вплинути на стан хребта.

Як розпізнати, що матрац обраний невірно?

У випадку, коли після тривалого використання неправильної поверхні для сну, Ви переходите на ортопедичний матрац, може виникнути ефект звикання. Хребет, будучи трохи викривлений неправильною поверхнею, при попаданні на ортопедичну, поступово повинен стати на місце, набути природне та здорове положення. У цей період відновлення правильного положення, можуть виникнути некомфортні відчуття після сну – це нормально. Але звикання не повинно тривати більше трьох тижнів. Якщо придбавши матрац і поспавши на ньому місяць-два, неприємні відчуття Вас не покидають: значить, Ви помилились у своїх уподобаннях і обрали матрац непідходящої жорсткості.

Яку кількість часу необхідно спати?

Середня тривалість здорового сну – 8 годин. Але головне, звичайно, не кількість, а якість. Якщо Ви спите більше чи менше, але при цьому почуваєте себе бадьорим та здоровим – значить, це і є Ваша індивідуальна норма сну. Але 8 годин – також не показник, існують дослідження, які говорять, що глибокий, спокійний сон може дати заряд бадьорості та енергії на весь день, якщо його тривалість – 3-4 години.

Вік має значення?

Своїм пацієнтам я завжди рекомендую одне: якщо людина здорова, в якому б віці вона не була, матрац потрібно підбирати тільки спираючись на індивідуальні параметри комфорту. Обмеження діють тільки для двох вікових категорій: дітей та літніх людей. Для дітей я рекомендую обирати жорсткі матраци. При цьому жорстким повинно бути в першу чергу ліжечко малюка. А матрац повинен бути напівжорстким, а головне – не дуже високим. Ортопедичний матрац може не тільки захистити, але і допомогти при сколіозі у дітей. До того ж, він буде сприяти розвитку правильної постави. А фона сформується безпосередньо в дитячому віці. Що ж стосується літніх людей, їм протипоказано спати на жорсткій поверхні. Особливо, це поширюється на жінок. В період менопаузи, у жінок трансформується обмін кальцію, кістки стають більш крихкими, і може розвиватися схильність до так званих «патологічних переломів». Жорсткий матрац буде тільки ускладнювати ситуацію, а ось напівжорсткий та м’який, навпаки, стануть кращою опорою.

Як правильно обрати подушку?

За моїми спостереженнями, 90% причин головного болю – неправильно підібрана подушка. Проблеми шийних хребців, затікання шиї, схильність до ранкових мігрень – усе це свідчить не на користь Вашої подушки. Подушка повинна бути ортопедичною, підходити Вам по формі та висоті, наповнювачі її не повинні створювати грудок та нерівностей, а хребет повинен залишатися у рівному положенні. Якщо Ваша подушка не відповідає хоча б одній з цих вимог – відмовтесь від неї негайно.

При виборі подушки, як і матрацу, рекомендується полежати декілька хвилин, «приміряти» її, оцінити, наскільки комфортна. Окрім суб’єктивного відчуття комфорту, ніяких показників до тих чи інших подушок немає. Виключання становлять тільки діти та люди, які перенесли порушення шийних хребців.

Купувати подушку для дитини треба тоді, коли вона вже активно та цілеспрямовано може тримати голову. Обирати при цьому потрібно дитячу подушку, відповідного розміру. Якщо дитині буде некомфортно спати на подушці, вона відразу скаже про це. Але в цілому, виробники, які займаються ортопедичними товарами, виготовляють дитячі подушки, відповідно до їх потреб.

Інтернет-магазин veneto.ua використовує cookie-файли та інші технології, щоб допомогти вам у навігації, а також полегшити використання сайту, аналізувати використання наших товарів, щоб підвищити якість рекламних і маркетингових активностей Приймаю
Наши магазины